Shkenca

Home » A e Dini Se ... ? » Keshilla per reumatizem

Keshilla per reumatizem

Fjala e urtë !!!

Ai që nuk gabon kurrë është ai që nuk bën asgjë !!!

Vizitoret nëpër botë !!!

Locations of Site Visitors

reumatizma

Reumatizma e cilesuar ndryshe edhe si semundja e moshes se trete, ka lidhje te ngushte me vendbanimin e personave te prekur. Sipas specialisteve, kjo semundje ne vendin tone eshte shume e perhapur, kjo per shkak te klimes dhe kushteve te punes dhe banimit. Kurat me te mira, sipas mjekeve specialiste jane barishtet. Ne farmacite bimore, ekzistojne bime nga perendimi qe jane te shumta per sa i perket llojeve. Perzierje e bimeve qe tregtohet eshte ajo e tretur ne alkool bimesh ne temperaturen 39 grade dhe quhet Schenden Bitter dhe bashke me te edhe nje lloj kremi i quajtur Calendula Saslbe, e cila eshte e perbere nga yndyra dhe lulja e quajtur Calendula Officinalis qe ndryshe ne gjuhen e popullit quhet lule duhani, sepse i ka gjethet te ngjashme me te. Te gjitha format e semundjeve reumatike, duke filluar qe nga artrozat e deri tek osteoporoza, nga dhimbjet e belit e deri tek artriti reumatoid, jane te renda per t’u trajtuar nese zbulohen me nje vonese te madhe. Prandaj, eshte mjaft e rendesishme te kapen me kohe dhe t’i kushtohet rendesi shenjave te para.

Ja disa keshilla praktike per reumatizmen:
1- Beni dy here ne jave ushtime gjimnastikore
2- Merrni here pas here, (nje here ne dy ose tre muaj) tableta multivitamine
3- Jetoni ne ambiente qe nuk jane te ftohta
4- Beni plazh cdo vit dhe e rendesishme eshte qe te shtriheni ne reren e mengjesit dhe pasdites
5- Pini sa me shume carja me bime jeshile
6- Perdorni uje mineral
7- Hani sa me shume fruta me vitamine C dhe A
8- Sa here qe ndiheni te lodhur perdorni paracetamol, ose medikamente te tjera me permbajtje paracetamoli.

Kujdes: Keto jane disa keshilla praktike dhe te pergjithshme te cilat ndihmojne, por nese gjendja e semundjes tuaj eshte kritike gjithmone duhet konsulta e mjekut.


Lini një koment !!!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: